magnetofony szpulowe

Magnetofony szpulowe i ich historia

Magnetofony szpulowe to urządzenie niemal już zapomniane w dzisiejszym świecie zdominowanym przez inne, bardziej postępowe odtwarzacze muzyczne. Tymczasem niewielu z nas pamięta, że to rewelacyjne urządzenie, od czasów II Wojny Światowej aż do lat 80, było najlepszym w kwestii jakości sprzętem. Nie tylko do odsłuchu ale i nagrywania dźwięku! Skąd i kiedy wziął się magnetofon szpulowy?

Początek

Wszystko zaczęło się za sprawą naszych zachodnich sąsiadów, kiedy F.Pleumer w 1927 r. wynalazł taśmę magnetofonową. Idąc za ciosem, już 8 lat później, na Berlińskiej Wystawie Radiowej, pojawił się prototyp magnetofonu o nazwie Tonbandgerät (niem. magnetofon), który cechował się dwoma taśmami nawiniętymi na szpule (stąd jego nazwa), wśród których na jednej można było rejestrować, a na drugiej odtwarzać dźwięk. Magnetofony szpulowe weszły do sprzedaży tuż po II Wojnie Światowej. Najpopularniejsze w Polsce były produkowane przez firmę Unitra ZRK.

Rosnące zapotrzebowanie na magnetofony szpulowe

Największe zapotrzebowanie na magnetofony szpulowe pojawiło się wraz z rosnącą popularnością muzyki rockowej. Wtedy to ze względów ekonomicznych melomani rejestrowali radiowe audycje, w których prezentowano całe albumy. Było to często praktykowane w Polsce, do czego przyczynił się Polski Program Trzeciego Radia nadając audycje w możliwie najlepszej jakości, aby umożliwić słuchaczom ich nagrywanie. Należy zaznaczyć, że magnetofony szpulowe były również używane w warunkach studyjnych, jednak w nieco bardziej skomplikowanej formie - mowa o magnetofonach wielościeżkowych.

Wady magnetofonów szpulowych

Mimo wielu zalet, magnetofony szpulowe posiadały również złe strony. Ich wadą był duży gabaryt i ciężar, który wynosił nawet 8 kg. Były też dosyć drogie i niezbyt łatwe w obsłudze. Zaczęto więc szukać bardziej praktycznego rozwiązania, a takim okazały magnetofony kasetowe.

Mimo niemal zupełnego zniknięcia z rynku, wydaje się że magnetofony szpulowe przeżywają drugą młodość, zupełnie tak jak gramofony. Ich obecność nigdy nie zgasła w świadomości prawdziwych audiofilów, a i dla melomanów stanowią cenną zdobycz. Niestety typowy sklep internetowy AGD i RTV nie jest w stanie dostarczyć tego rodzaju sprzętu. Można tam nabyć co najwyżej nowoczesny sprzęt audio.